Yol Yardım ve Konut asistans hizmetleri (Mondial Assistance)

Değerli Sigortalılarımız,

1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Yol Yardım ve Konut asistans hizmetlerimizi Mondial Assistance ’dan alacağımız haberini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni iş birliğimizle, sigortalılarımıza daha kaliteli bir hizmet sağlayarak müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda yeni dönemde Mondial Assistance ’ın sunacağı bazı yeniliklerden bahsetmek isteriz:

Paket Taksi Hizmeti: İstanbul’da trafik yoğunluğu nedeniyle yol yardım aracının gecikmesi söz konusu olduğunda, sigortalıya “aracını Paket taksi kuryesine teslim ederek çekici aracını beklemeden günlük hayatına kaldığı yerden hızlıca dönebilme” imkanı sunuyoruz.
Dijital Yol Yardım: Dijital uygulamaya dahil olan tedarikçilerimizin verdiği hizmetlerde, çekici aracının yola çıkmasından itibaren tüm sürecin sigortalının cep telefonuna göndereceğimiz link ile takip edilmesini sağlıyoruz. Sigortalımız linke tıkladığında açılan web sayfası üzerinden çekicinin geliş rotasını, uzaklığını ve tahmini varış süresini takip edebiliyor.
IVR to Webapp: Çağrı merkezini arayan sigortalımıza yol yardım talebini hatta beklemeden dijital olarak iletme imkanı sunuyoruz. Müşterimizin cep telefonuna göndereceğimiz SMS linki sayesinde müşterinin konum ve arıza bilgilerini dijital yoldan alarak, hizmet dosyasının otomatik olarak açılmasını sağlıyoruz.
Konut Video Konferans: Canlı video görüşmesi aracılığıyla uzaktan hasar tespiti ve gerekirse müdahale edilmesine yardımcı olan web tabanlı platformumuz sayesinde konuta ziyaret gerçekleştirmeden hasar tespiti yapılabilmesini sağlıyoruz. Müşterinin çağrısı esnasında paylaşılan link ile aktifleşen video görüşmesi sayesinde Müşteri, Müşteri Temsilcisi ve Konut onarım ustası bir araya geliyor. Anında canlı gerçekleştirilen bu görüşmeyle, tespit için yapılan konut ziyaretlerinin önlenmesini sağlıyor ve müşteri memnuniyetini artırıyoruz.
Müşteri Memnuniyet Aramaları: Asistans hizmeti alan müşterilerimizi hizmet bittikten sonra arayarak memnuniyet anketi yapıyoruz. Aldığımız geri bildirimleri detaylı olarak analiz ediyor, çıktılar ışığında süreç ve performans iyileştirmelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Tüm bu yeniliklerin hizmet kalitemizi ve sigortalılarımızın memnuniyetini artırmasını diliyor, hem sigortalılarımıza hem de siz değerli iş ortaklarımıza daha iyi nasıl hizmet sunabileceğimize dair çözümler geliştirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sizlerden de bu yenilikler dair alacağımız tüm geri bildirimleri heyecanla bekliyoruz.

Saygılarımızla.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir